Co można zrobić ze słoika?

Po kawie, konfiturach czy warzywach konserwowych – praktycznie każdemu słoikowi można darować drugie życie, tworząc z niego kolorową i ciekawą dekorację lub przedmiot użytkowy. Najlepiej wykorzystać słoiki o niebanalnym kształcie, co dodatkowo wpłynie na efekt końcowy. Przed rozpoczęciem pracy należy oczywiście pozbyć się papierowej etykiety i pozostałości kleju.

Naszą pierwszą propozycją jest lampa ze słoika. Przyda się pojemnik wykonany z grubego szkła, które będzie wolniej się nagrzewać i nie pęknie, gdy światło będzie długo włączone. Ważne, aby zakrętka do niego była metalowa, a nie plastikowa lub z tworzywa sztucznego. Wiercimy lub wycinamy w niej otwór wielkości oprawki do żarówki. Oprawkę mocujemy w otworze, wkręcamy w nią żarówkę i łączymy z przewodem elektrycznym. Tak mało pracy a efekt naprawdę bardzo ciekawy.

Kiedy pomalujemy słoik jasną farbą akrylową lub farbą do szkła i umieścimy w nim świeczkę, otrzymamy uroczy lampion. Do małych słoików najlepiej wykorzystać świeczki do podgrzewaczy, do większych nadadzą się grube świeczki zapachowe lub cienkie i wysokie świeczki do świeczników. Szyjkę słoika można dodatkowo przewiązać ozdobną wstążeczką, rafią lub kolorowym sznureczkiem. Podobnie wykonamy lampion adwentowy ze słoika. Żeby nadać mu świątecznego charakteru, powierzchnię słoika nie malujemy, ale oklejamy gwiazdkami, śnieżynkami czy innymi okolicznościowymi motywami.

Wykorzystując farby akrylowe, kolorowy papier lub naklejki z ulubionymi postaciami z bajek dzieci mogą zrobić oryginalną skarbonkę ze słoika. Rola rodziców ogranicza się tylko do wycięcia podłużnego otworu w zakrętce (najlepiej, żeby była plastikowa, bo to znacznie ułatwi pracę), resztę zostawiamy wyobraźni pociech. Własnoręczne wykonanie takiej skarbonki może być dla milusińskich świetną motywacją do oszczędzania pieniędzy.

Jak zrobić wazon ze słoika? To równie proste jak wykonanie wyżej wymienionych przedmiotów. Najprościej jest wybrany pojemnik pomalować farbą akrylową i całość zabezpieczyć lakierem do drewna. Do takiego wazonu będzie pasowała podstawka z płyty CD, koniecznie pomalowana tak, jak słoik. Uzdolnionym plastycznie polecamy technikę decoupage. Wykorzystując różnorodne słoiki techniką tą wykonamy też pojemniki na produkty spożywcze, przyprawy czy bibeloty. To także świetny pomysł na własnoręcznie wykonany prezent.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16626 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/co-mozna-zrobic-ze-sloika/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/zjr/public_html/2022.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/functions.php(3743): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shut in /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435